Sinematik Aydınlatma Nedir, Nasıl Yapılır?

İyi bir aydınlatma olmadan dünyanın en iyi kamerası mükemmel bir fotoğraf çekemez. Bir film ekibinin görüntüleri geliştirmek, derinlik yaratmak ve hikayenin ruh halini ve atmosferini desteklemek için aydınlatmayı nasıl kullandığını öğrenin.

Sinematik Aydınlatma Nedir?

Sinematik aydınlatma hikayeye dram, derinlik ve atmosfer katmak için standart üç noktalı aydınlatma kurulumunun ötesine geçen bir film aydınlatma tekniğidir. Sıçrayan ışık, ışığı dağıtma ve renk sıcaklıklarını ayarlama gibi aydınlatma hilelerinden yararlanır.

Aydınlatma Neden Önemlidir?

Aydınlatma, seyirci için görsel bir ruh hali, atmosfer ve anlam duygusu yarattığı için filmin temelidir. İster bir film setini giydiriyor ister oyuncuları engelliyor olsun, sinematik sürecin her adımı aydınlatma kurulumunu etkiler ve bunun tersi de geçerlidir.

Aydınlatma izleyiciye nereye bakacağını söyler. Aydınlatma kurulumu, gözü belirli bir oyuncuya, dekora veya sahnenin bir bölümüne yönlendirir.

Aydınlatma karakterlerin psikolojisini yansıtır. Bir karakteri çevreleyen ışığın miktarı, boyutu, rengi ve sertliği, duygularına uyacak şekilde ayarlanabilir.

Aydınlatma, filmin türünü tanımlar ve destekler. Ruh halini en net şekilde aktaran araçtır. Örneğin, kendine özgü ışıklandırma stiliyle en çok tanınan film türlerinden biri, açık ve koyu arasındaki keskin kontrastlar, çarpıcı şekilde desenlenmiş gölgeler, benzersiz çerçeveleme ve kompozisyon seçenekleriyle karakterize edilen kara filmdir.

Bir Sahnenin Aydınlatma Kurulumunu Kim Belirler?

 • Yönetmen: Sinematik ışıklandırma için görsel ilhamları ve fikirleri paylaşır.
 • Görüntü yönetmeni: Yönetmenden gelen girdilerle aydınlatma planını oluşturur.
 • Gaffer: Görüntü yönetmeninin aydınlatma planını tasarlar, yürütür ve aydınlatma planını hayata geçiren ekibi denetler.

Basit ve Etkili Bir Aydınlatma Kurulumu Nasıl Oluşturulur?

En temel aydınlatma kurulumu, bir sahnenin ana aktörünü veya konusunu vurgulayan ve onları arka plandan öne çıkaran üç noktalı bir aydınlatma kurulumudur. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Anahtar ışık olarak adlandırılan ana ve en güçlü ışık kaynağınızı, yüzlerinin karşı tarafında hafif bir gölge oluşturmak için oyuncunun bir tarafına yerleştirin.
 2. Ana ışığın oluşturduğu sert gölgeleri yumuşatmak için oyuncunun karşı tarafına dolgu ışığı adı verilen ikinci bir ışık ekleyin.
 3. Özelliklerini ve ana hatlarını tanımlamaya ve vurgulamaya yardımcı olmak için oyuncunun arkasına üçüncü bir ışık, bir arka ışık yerleştirin.
Sinematik Aydınlatma Nedir, Nasıl Yapılır?

Profesyonel Ekipman Olmadan Bir Sahne Nasıl Aydınlatılır?

Bir DIY film yapımı kurulumuyla, çeşitli aydınlatma kurulumlarını deneyebilir ve bunlarla oynayabilirsiniz. Bir aydınlatma kitiniz veya profesyonel aydınlatma ekipmanına erişiminiz yoksa kendinizinkini yapmak için birkaç öğeye yatırım yapın:

 1. Bir hırdavatçıdan ucuz kelepçe lambaları, LED lambaları veya üçayaklı çalışma lambaları satın alın.
 2. Halojen ampulün sarı tonunu beyaza çevirmeye yardımcı olan mavi jeller ve sertliği azaltmak için yumuşak filtreler gibi bazı temel ısıya dayanıklı renk filtreleri edinin.
 3. Işığı yönlendirmeye ve odaklamaya yardımcı olmak için lambanın kenarlarına siyah sinefoil sarın.

Setteki Herkesin Bilmesi Gereken Film Aydınlatma Teknikleri

Film yapımında kullanılan 12 temel aydınlatma türü vardır:

 1. Anahtar aydınlatma, bir sahnedeki veya oyuncudaki ana ve en güçlü ışık kaynağıdır.
 2. Dolgu aydınlatması, boyut katar ve ana ışığın oluşturduğu sert gölgeleri yumuşatır.
 3. Karakterlerin özelliklerini tanımlamaya ve onları arka plandan ayırt etmeye yardımcı olmak için oyuncunun arkasına arka plan aydınlatması yerleştirilmiştir.
 4. Yan aydınlatma, oyuncuyu yandan aydınlatır ve yüksek kontrastlı dramatik bir etki için yüz hatlarına odaklanır.
 5. Pratik aydınlatma, lambalar, aydınlatma armatürleri, mumlar ve televizyon setleri gibi sahne içinde görülebilen bir ışık kaynağıdır. Genellikle bir konuyu aydınlatacak kadar güçlü değillerdir ama sahnenin sinematik havasına katkıda bulunurlar.
 6. Sert aydınlatma, dikkati belirli bir oyuncuya veya sahnenin bir bölümüne çeken keskin gölgeli bir aydınlatma estetiğidir.
 7. Yumuşak aydınlatma, sert gölgelerin çok az olduğu veya hiç olmadığı, parlak ancak dengeli bir aydınlatma estetiğidir.
 8. High-key aydınlatma, aşırı pozlamaya yakın, gölgesiz ve yoğun parlaklık içeren bir aydınlatma estetiğidir. Genellikle bir televizyon sitcom’unda, bir müzik videosunda veya bir reklamda yüksek tonlu aydınlatma görürsünüz.
 9. Sade aydınlatma, bir gizem veya gerilim duygusu yaratmak için çok sayıda gölge içeren bir aydınlatma estetiğidir.
 10. Doğal aydınlatma, çekim yerindeki mevcut ışığı kullanır ve değiştirir.
 11. Motive edilmiş aydınlatma, sahnedeki güneş veya ay gibi doğal ışık kaynaklarını taklit etmeyi amaçlayan kontrollü bir aydınlatma tekniğidir.
 12. Bounce aydınlatma, ışığı yumuşatan ve yayan bir reflektörle güçlü bir kaynaktan oyuncuya doğru yansıyan bir tekniktir.

Bir sahneyi aydınlatmak, deneme yanılma gerektirir. Çekiminiz için doğru ışık ve gölge dengesini bulmak üzere üç noktalı aydınlatma, yumuşak ışık, sert ışık, düşük tonlu ışık ve yüksek tonlu ışıkla denemeler yapmak için zaman ayırın.

Makyajda Kontür Nedir, Nasıl Yapılır?

Yorum yapın

99 − 97 =